کاتالوگ ها معرف برند و تولیدات شما هستند. تصاویر گرافیکی و خلاقانه ی کاتالوگ ها همواره باعث افزایش توجه مشتریان به برند شما می شود. کاتالوگ ها مانند هر ابزار تبلیغاتی دیگری از اصول و ویژگی ها تبعیت می کنند که لازم است قبل از سفارش کاتالوگ به شرکت های تبلیغاتی از آنها اطلاع داشته باشید. در این مطلب به کاتالوگ و ویژگی و اثراتش می پردازیم و پنجره ای جدید از دنیای تبلیغات را به روی شما می گشاییم.

هدف از سفارش کاتالوگ چیست؟

تنوع تولیدات شرکت ها هر روزه در حال افزایش می باشد و معرفی تک تک انها بصورت شفاهی برای خریداران ممکن نیست. در نتیجه مدیران واحدهای تجاری به این فکر خواهند افتاد که از یک کاتالوگ تبلیغاتی برای معرفی برند و محصولات خود استفاده نمایند. با روی کار امدن فضای مجازی این امر تلقی شد که دیگر کاتالوگ ها در بازارهای فیزیکی کاربرد ندارد. اما با گذشت زمان کم کم اهمیت کاتالوگ ها در صنایع بیش از پیش گردید و حتی کاتالوگ های مجازی نیز خلق شد. کاتالوگ ها را برای معرفی محصولات استفاده می نمایند و ماحصل این امر افزایش فروش می باشد. تبلیغات تلویزیونی همواره یکی از گرانترین انواع تبلیغات و بازاریابی می باشد اما استفاده از تبلیغات مصور مانند بروشور و کاتالوگ ها بسیار ارزان تر برای صاحبان مشاغل تمام می شود.

کاتالوگ برای چه کسانی چاپ می شوند؟

کاتالوگ ها عموما برای خریداران عمده چاپ می شوند. البته دیده شده است که کاتالوگ ها را برای مشتریان خرد سفارش داده اند اما عموما این ابزارهای تبلیغاتی برای واسط ها و افرادی که بین تولید کننده و مصرف کننده قرار دارند سفارش داده می شود.

محتوای کاتالوگ باید چگونه باشد؟

محتوای کاتالوگ ها باید کاربر محور باشد و نه محصول محور. گاها دیده شده است که طراحان از لغت های سنگین و تخصصی برای معرفی محصول خود استفاده می کنند. باید این نکته را در نظر قرار دهیم که افرادی که مایل به خرید محصولات ما می باشند همواره دکتر و متخصص نیستند و هدف انها از خرید محصولات ما برطرف کردن نیازهایشان می باشد. در نتیجه لازم است محتوای کاتالوگ ها بگونه ای باشد که علاوه بر ذکر مزیت ها و خواص محصول، بصورت ساده سخن بگوید و بتواند معنی و مفهوم مورد انتظار مدیر را به مخاطب منتقل کند و سبب شود خریدار برای خرید محصول مشتاق گردد.

تصاویر گرافیکی و لزوم استفاده آنها

تصاویر جزء جدایی ناپذیر کاتالوگ ها می باشند. به دلیل فضای کم کاتالوگ ها برای معرفی تمامی محصولات یک شرکت لازم است از عکس های کم ولی تاثیر گذار و متناسب استفاده نماییم. سعی کنید در هنگام انتخاب تصاویر از پشت زمینه متناسب با ویژگی ها محصول نیز استفاده گردد. البته انتخاب نوع رنگ پس زمینه و همینطور اندازه تصویر در صفحات کاتالوگ ها نیز از نکات مهم در طراحی یک کاتالوگ حرفه ای می باشد.

بهترین کیفیت را برای چاپ انتخاب کنید

برای این موضوع تنها کافیست به شرکتی مراجعه کنید و از آنها بخواهید تا نمونه کارهای گذشته خود را برای شما بیاورند. همین امر کافیست تا کیفیت کار شرکت برای شما مشخص شود و شما براحتی از نوع چاپ آنها باخبر شوید. بررسی نمونه کارهای گذشته یک مزیت دیگر هم دارد و آن الهام گرفتن از نمونه کارهای سفارش دهندگان قبلی است که سبب می شود انتخاب شما برای سفارش کاتالوگ تبلیغاتی بهتر و کاربردی تر گردد. رنگ ها در چاپ ها اهمیت بسیار دارند. سعی نمایید از رنگ هایی با درجه کیفی بالا و براق استفاده کنید. در سفارش کاتالوگ ها از ورق های گلاسه بهره ببرید. در هنگام سفارش کاتالوگ تا حد امکان خست بخرج ندهید. شما هزینه نمی کنید بلکه سرمایه گذاری می نمایید.