• تهران‏، میدان انقلاب، قبل از جمالزاده شمالی بن بست قائم مقام پلاک 8 واحد 2

چاپ و طراحی پوستر

پوسترها صفحات کاغذی در ابعاد تقریبا” بزرگ هستند که بر روی آنها نوشته‌ها، طرح‌ها، نقاشی‌ها و نظیر آن چاپ شده است. پوسترها به منظور نصب شدن بر روی دیوارها و یا دیگر سطوح عمودی تعبیه شده‌اند. پوسترهای معمولی از نقاشی و نوشته تشکیل شده‌اند اما ممکن است یک پوستر دارای نقاشی محض یا نوشته تنها باشد. پوسترها ممکن است برای جلب توجه و یا اطلاع رسانی بر روی دیوارها چسبانده شوند.

اهداف پوسترها چند منظوره است، یک پوستر ممکن است برای تبلیغات باشد و یا برای تکثیر یک اثر هنری با هدف اقتصادی و فرهنگی و فروش ارزان قیمت از آن استفاده شود. از پوسترها برای امور آموزشی استفاده زیادی می‌شود

ابعاد مناسب چاپ پوستر

هدف از چاپ پوستر جلب نظر مردم از دور یا نزدیک در اولین نگاه می باشد. پس سایز پوستر هرچقدر که بزرگتر باشد شانس بیشتری برای دیده شدن ایجاد می کند. از سایز آ۳ تا ۱۰۰ * ۷۰ را می توان جزو خانواده پوستر ها در نظر گرفت. سایز های مورد استفاده ۳۵ * ۵۰ – ۶۰ * ۴۵ – ۵۰ * ۷۰ – ۶۰ * ۹۰ – ۱۰۰ * ۷۰ می باشد.

جنس کاغذ پوستر

چاپ دیجیتال کوتد – چاپ افست تحریر و گلاسه

اصول طراحی پوستر

در روند طراحی پوستر رعایت برخی از موارد الزامی می باشد. پوستر ها معمولا یا حاوی شعار و تایپوگرافی هستند یا تصویر شاخص دارند یا جهت نمایش آمار تهیه و تولید شده اند. پوستر هایی که الویت طراحی براساس تایپوگرافی شکل گرفته معمولا حاوی اعلام رویداد یا اسم همایش یا برنامه ای خاص یا مناسبتی می باشد. که از فاصله دور شما قادر به خواندن آن خواهید بود.

پوستر هایی که حاوی تصویر شاخص هستند یا اصطلاحا تصویر محور هستند را در برنامه های سینمایی مشاهده میکنید یا حاوی تصویر یک محصول خاص می باشند یا خبر از یک همایش خواهند داد. پوستر های سینمایی، پوستر های جشنواره و قرعه کشی، پوستر های بانک  از این دسته می باشند.

در طراحی پوستر باید به رنگ ها و استفاده از المان های بارز توجه نمائید. هدف خود را در طراحی پوستر بر تصویر یا شعار اصلی متمرکز کنید. فضای منفی و مثبت را در طراحی خود رعایت کنید. از شلوغ کردن طرح با استفاده از المان ها و مطالب ریز پرهیز نمائید.

هدف پوستر این است که در کمترین زمان و با یک نگاه پیام را به مخاطب انتقال دهد. پس اغلب مردم  به نکات ریز و نوشته و توضیحات روی پوستر توجه نخواهند کرد.