همانطور که مستحضر هستید بروشورها معمولا به دو دسته مجازی و فیزیکی تقسیم می شوند. البته دسته بندی دیگری نیز وجود دارد که کمی ظریف تر از دسته بندی ذکر شده می باشد. در این مطلب قصد داریم به این نوع از طبقه بندی بروشورهای تبلیغاتی بپردازیم و بروشورهای منگنه دار و تاشو را کمی بیشتر معرفی نماییم. بروشور منگنه دار به چه شکل می باشد؟ یکی از پر کابربردترین بروشورها، بروشور منگنه دار می باشد. در این بروشور چند صفحه بر روی هم قرار می گیرند و از وسط تا می خورند. سپس در محل تا، منگنه درج می شود و صفحات را بصورت یک کتابچه منگنه دار می کند.

طراحی این نوع از بروشورها بشدت آسان است و معمولا بر روی کاغذهای a4 و a5 مورد استفاده قرار میگیرد. شما می توانید دو کاغذ a4 را پس از طراحی رو هم قرار داده و طبق روشی که ذکر شد یک بروشور ۴ صفحه ای a5 منگنه دار چاپ نمایید. البته این روش معمولا توسط چاپ دیجیتال انجام می شود. اگر مایل باشید تعداد بروشور بالا سفارش دهید بهتر است از چاپ افست بهره ببرید. برای چاپ افست باید از شیت هایی به ابعاد ۴۵ در ۶۰ و یا ۵۰ در ۷۰ استفاده کنید که این امر سبب تماز چاپ دیجیتال و چاپ افست می شود. ذکر این نکته لازم است که بروشورهای منگنه دار برای مواردی مورد استفاده قرار میگیرد که کارفرما مایل به طراحی بروشوری کمتر از ۲۰ صفحه باشد.

بروشور تاشو و ویژگی های آن

این نوع بروشور از صحافی بهره نمی برد و منگنه ها در آن نقشی ندارند بلکه تنها صفحات آن تا می خورند. این مدل بروشور انواع مختلفی دارد، از بروشورهای سه تا یا دوتا گرفته تا بروشورهای گردنی. در طراحی این نوع از بروشور باید به این نکته دقت نمود که خط تا باید بگونه ای انتخاب شود که تمامی فضای صفحات مورد استفاده قرار گیرد و قسمت زائدی وجود نداشته باشد که سبب شود هزینه ای بیشتر برای برش پرداخت شود.

 

قسمت دوم